Řešíte nábor na dálku a potýkáte se s pohovory on-line?  Váháte, jestli vůbec má cenu s kandidátem dělat video call, když se s ním nemůžete setkat osobně? Chybí vám ten osobní kontakt a jak se říká, to jestli zafunguje chemie?

Ve středu 22.5.2020 jsme byly, jako HR odbornice pozvány na HR online lunch pořádaný VímVíc, který byl zaměřený na téma online pohovorů. Téma vzbudilo velkou pozornost a přitáhlo zájem skoro 100 HR profesionálů. 

Za nás spíkry jsme tam byly:

Marta Nesbitt, Senior HR konzultant, Career Coach, ex-Global HR Talent Management Amazon, interní trenérka pro Recruitment process Amazon EU

Veronika Trutzová, Senior HR Konzultant, ex-CNE HR Director Royal Canin)

Petra Víková, HR Recruiter a Project Manager, Zentiva

Zuzana Jokešová, Managing Partner Employment Express

Mluvili jsme o prescreeningu kandidátů, náboru na dálku, best practices a srovnání praktik z trhu menších firem a korporací.

Jaké hlavní body jsme si odnesli?

  • Online je skvělý. Díky němu se stále vzděláváme, sdílíme a můžeme my jako HR headhunteři/ recruiteři nabírat zaměstnance – online nikdy ale nenahradí offline.
  • Zásadní pro recruitera je dobře se na online pohovor připravit – může to někdy váznout, buďte ale autentiční, připravte si ice break na začátek. Navoďte příjemnou atmosféru.
  • Buďte sladění s hiring managerem a třeba proto, že je taky na karanténě jej rovnou přizvěte. V online pohovoru pak přejdete subjektivním názorům a více uší více slyší a můžete se dobře doplňovat. Každý máte jiné zkušenosti a znalosti – pohovor bude zajímavější.
  • Zaangažujte kandidáta – pošlete mu video o firmě nebo něco, co mu přiblíží Vaši firmu a kulturu.
  • S hiring managerem si řekněte koho hledáte z pohledu kompetencí,a  že jim rozumíte stejně. Zde vznikají častá nedorozumnění.
  • Zapisujte si pak všechny poznatky a informace, ať dáte kandidátovi tu nejkonkrétnější zpětnou vazbu.
  • Je dobré vědět, jak budete postupovat dále – jste otevřeni dát na základě online pohovoru pracovní nabídku? Nebo je třeba osobní setkání? Buďte transparentní.

Zároveň jsme zdůraznili užitečnost kompetenčního pohovoru a to z několika důvodů. Kompetenční pohovor nám dává příležitost zjistit kandidátovy schopnosti tak, jak je ve firmě a na dané pozici potřebujeme. Zároveň díky objektivitě vyhodnocení získaných informací je velká šance, že vybereme toho správného člověka. 

Samozřejmě, že kompetenční pohovor nenahradí to, když se můžeme vidět osobně a “nacítíme se”. Na druhou stranu on-line pohovor zkombinovaný s kompetenčním pohovorem nám uspoří čas, a pomůže nám i tak vybrat objektivně spíše, než subjektivně. A o to jde.

 

Části článku převzaty z https://ivoprax.cz/online-pohovory-na-vzestupu-tema-prilakalo-stovku-zajemcu-na-online-networking/